Mszę świętą w intencji ojczyzny celebrował ksiądz proboszcz Robert Sulich, a homilię do licznie zgromadzonych wygłosił wikariusz - ks. Maciej Przygoda. Przygotowany przez uczniów i nauczycieli późniejszy koncert był wyrazem pamięci i wdzięczności, łącząc się w świętowaniu wartości, które od pokoleń stanowią fundament naszej narodowej tożsamości.
- Dziś jest dzień, w którym łączy się w nas radość i powaga. Radość, bo mogę być Polakiem. Powaga, bo to dzień, w którym uświadamiamy sobie, że nasza wolność opiera się o poświęcenie innych, wielu naszych przodków. Pomyśl o tych, którzy za swoją i twoją ojczyznę oddali wszystko - tymi słowami prowadzący uroczystość: Alicja Lewandowska i Kacper Kopka, rozpoczęli obchody Narodowego Święta Niepodległości, które zgromadziły lokalne władze samorządowe, społeczność Rząśnika i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku oraz poczty sztandarowe wszystkich szkół z terenu gminy Rząśnik i OSP w Rząśniku.
Uroczysty koncert w wykonaniu uczniów był opowieścią o historii, zamkniętą w słowie i melodii. Wstępem do muzycznych popisów chóru szkolnego był wiersz Stanisława Balińskiego „Kolęda Warszawska”, który w interpretacji dyrektor SP w Rząśniku, Katarzyny Abramczyk, stał się rodzajem wzniosłej modlitwy skierowanej do Najświętszej Marii Panny - patronki miejscowego kościoła.
Pieśni patriotyczne przygotowane na uroczystość poprzedzone zostały precyzyjnie dobranymi komentarzami. Wymowne i wzruszające słowa utworów wzmocniono niepowtarzalnymi aranżacjami oraz przepięknym śpiewem solistów. Były tak dobrane przez organizatorów części artystycznej z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, by słuchacze mogli znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie, a zarazem przesłanie występu: „Czym jest dla Ciebie Polska dzisiaj?”. W refleksjach i przemyśleniach pomógł charakter koncertu, który stał się wspólnym muzykowaniem, ponieważ zgromadzona publiczność zaopatrzona została w śpiewniczki z kanonem pieśni Legionistów. Po odśpiewaniu słynnej „Pierwszej Kadrowej”, pieśni popularnej wśród formacji wojskowej tworzonej pod wodzą Józefa Piłsudskiego, pojawił się sam marszałek, wygłaszając fragment przejmującego orędzia skierowanego do towarzyszy broni. Rolę Piłsudskiego w aktorski sposób odegrał Sławomir Pierzynowski - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśniku.
Patriotyczny występ zwieńczyło wspomnienie ofiary, jaką poniósł sierżant Mateusz Sitek. Nawiązanie do jego śmierci przypomniało wszystkim o wielkim poświęceniu, jakie gotowi są ponieść polscy żołnierze w obronie ojczystych granic. Testament pozostawiony przez Mateusza: dbałość o niepodległą i bezpieczną Polskę podkreśliła pieśń „Mamo tyś płakała”. Okrzyk: "Cześć i chwała bohaterom!" zakończył część artystyczną świętowania niepodległości, przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli: Emilii Koczkodon, Anny Mużyczuk, Anny Sochaczewskiej, Iwony Zaremby, Beaty Wójcik.
Po koncercie odbył się uroczysty przemarsz do Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, księża, władze gminy, młodzież szkolna i społeczność lokalna. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty w barwach narodowych oraz zapalono znicze. Wśród nich wieńce od społeczności lokalnej, władz samorządowych i wójta gminy Rząśnik, środowiska rolników związanych z „Solidarnością”, Ochotniczej Straży Pożarnej, społeczności Szkoły Podstawowej w Rząśniku.
- Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć. Ojczyzna to nasz wspólny kraj, ten, który dziedziczymy po przodkach i który w najlepszym stanie powinniśmy przekazać potomnym. Żadne miejsce nie jest milsze sercu, niż ojczyzna. I takie właśnie myślenie Polaków o swojej ojczyźnie pozwalało naszemu narodowi w najtrudniejszych chwilach nie tracić ducha, kazało walczyć o niepodległość, jednoczyło pod wspólnymi symbolami i wartościami, przynosząc zwycięstwo, godne i honorowe. Jesteśmy obywatelami wielkiego narodu. Dumnego, odważnego, przywiązanego na wieki do takich wartości, jak wolność, prawda, piękno. Wychowanymi w tradycji, w której człowiek jest najważniejszy, ale równy wobec innych, mający pełnię praw, ale i obowiązki wobec wspólnoty, szanujący innych i sam oczekujący szacunku. Narodu, który wolał ginąć, niż żyć na kolanach. Dziś, w tym szczególnym dla Polski dniu, śpiewając polski hymn, nie wstydzimy się łez wzruszenia, bo nasza niepodległość wywalczona była w krwi i łzach. Jak mamy spłacić ten wielki dług wobec narodowych bohaterów, którzy krwią właśnie dali świadectwo swego patriotyzmu? Być jednym, dumnym narodem. Dziś możemy spłacić ten dług wzajemnym szacunkiem, uczciwą pracą, zgodą, która dla każdego kraju jest bezcenna. W to najpiękniejsze polskie święto pochylmy głowy nad naszą historią i bohaterami, ale też przyjaźnie spójrzmy w stronę drugiego Polaka, bez względu na to, jakie ma poglądy i jakie wyznaje wartości. Bo Polak - brzmi dumnie, bo Polska - brzmi dumnie - tymi słowami zwrócił się do zebranych wójt gminy Rząśnik Marek Leszczyński przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Rząśniku.
Źródło: Gmina Rząśnik