Przybyłych w sobotnie popołudnie do parku miejskiego pod popularną "górkę" powitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko wraz z burmistrzem Piotrem Płochockim i zastępcą Alicją Staszkiewicz. Na "Narodowe Czytanie" wyszkowska książnica zaprosiła już po raz trzynasty. Lekturą tegorocznej akcji był „Kordian” Juliusza Słowackiego, lektura niełatwa, nawiązująca do twórczości Adama Mickiewicza. Dramat został opublikowany w 1834 r. w Paryżu a odnosi się do wydarzeń Powstania Listopadowego.
- Jestem pełen satysfakcji, bo ta inicjatywa promuje literaturę i to literaturę niełatwą, być może taką, która z każdym rokiem jest literaturą coraz trudniejszą, bo coraz bardziej zmienia się nasz język i coraz bardziej odległe nam stają się te idee sprzed 150 - 200 lat. A jednocześnie zagłębiając się, nabierając trochę wprway literackiejm, nauczymy się odkrywać to, co uniwersalne. To staje się przyczynkiem, żeby w ogóle zagłębić się w świat literatury - nie tylko polskiej, nie tylko tej sprzed 100 lat, ale także literatury współczesnej i szukać tego, co literaturę łączy. Bo literatura to jest uzależnienie, specyficzne uzależenie, do którego człowiek chce cały czas wracać - mówił burmistrz Piotr Płochocki, gratulując bibliotece konsekwencji w organizacji akcji "Narodowego Czytania".
Interpretacji "Kordiana" dla wyszkowian podjął się aktor Michał Chruściel, który stanął na szczycie parkowej górki i stamtąd wygłaszał swój monolog. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał pianista Piotr Lewandowski, ktróry jak zwykle zachwycił swoimi improwizacjami i muzyczną wirtuozerią w wykorzystaniu motywów z dzieł np. Chopina.
- Wybrałam dla państwa tylko fragment, bo nie ma tu warunków, by zaprezentować cały utwór. Ale to wspaniały fragment. Jest to monolog Kordiana na szczycie góry Mont-Blanc, który jest porównywany z "Wielką Improwizacją Konrada" z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza - mówiła Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Imię Kordian, wymyślone przez Juliusza Słowackiego, oznacza człowieka kierującego się sercem („cor” po łacinie to serce, z greckiego - „kardia”).
Niespodzianką na zakończenie wydarzenia był występ seniorów z Domu Dziennego Pobytu. Seniorzy zatańczyli staropolskiego poloneza, do którego chętnie przyłączyła się zgromadzona w parku publiczność. Wyszkowianie mogli na przyniesionym egzemplarzu książki uzyskać pamiątkową pieczęć akcji "Narodowe Czytanie" - a także autograf Michała Chruściela.
Akcję "Narodowe Czytanie" zainicjował w 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski ogólnopolską lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Marii Konopnickiej, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej. W 2020 r. lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Czytaj także: Wyszkowskie czytanie narodowe
Czytaj także: "Czytajmy, bo kto czyta, ten żyje podwójnie" - wyszkowska akcja Narodowego Czytania 2018
Czytaj także: Wyszkowskie czytanie narodowe
Czytaj także: Narodowe Czytanie Słowackiego z Norwidem w tle
Czytaj także: "Nad Niemnem" i nad Bugiem