III Przegląd Teatrów Wędrownych dla dzieci LEŚNA SCENA PBS zgromadził ponad 200 miłośników teatru, ale też świetnej zabawy i wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu. Bo przegląd to nie tylko spotkania z żywym teatrem, ale też kreatywne warsztaty twórcze. 18 sierpnia w scenerii restauracji "Leśny Dworek" w Rybienku Leśnym, przy promieniach letniego słońca, publiczność przywitali Marta Grus i Tomasz Ponichtera ze Stowarzyszenia Pan Hilary, zapraszając na kilka godzin dobrej zabawy.
Dzięki patronatowi Polskiego Banku Spółdzielczego i organizatorom do Rybienka Leśnego przyjechały trzy teatry wędrowne. Świetne i zabawne spektakle zagrały TeatRyle, Teatr Malutki i Teatr NEMNO.
- "Leśna scena" PBS to fantastyczna impreza teatralna dla dzieci, rodziców i dziadków, na której prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne realizowane przez profesjonalne teatry wędrowne - mówi pomysłodawca przeglądu Piotr Adler.
TeatRyle to przedsięwzięcie Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich, absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, aktorów Teatru Animacji w Poznaniu. Działalność teatralną rozpoczęli w 1995 roku. Ich spektakle wzbudzają wśród dzieci i dorosłych wielkie i tylko pozytywne emocje. Podczas przeglądu przedstawili "Skok na księżyc". Bohater spektaklu jest szybszy od ślimaka ale wolniejszy od ryby, odważniejszy od szczura lądowego ale bardzo boi się samotności. Jest dobrym pływakiem ale najlepiej wychodzi mu skakanie. Jest też bardzo ambitny, chciałby skoczyć najdalej, najwyżej i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Dzieci przekonały się, czego bohater dowiedział się o świecie i o sobie samym?
"Krawiec Niteczka" to propozycja Teatru Malutkiego, wywodzącego się z łódzkiego Teatru Lalek „Arlekin”. Stworzony przez Małgorzatę Wolańską, aktorkę, reżyserkę i psychologa. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na kameralne spektakle dobrej jakości, które mogłyby dotrzeć bezpośrednio do widza. Twórczyni tego teatru w 1985 r. wygrała Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Krawiec Niteczka (wg opowiadania Kornela Makuszyńskiego), to historia dzielnego krawca, który po wielu fascynujących przygodach dociera do Pacanowa i ratuje miasteczko przed potopem zaszywając dziurę w niebie. Po tak bohaterskim czynie Krawiec Niteczka zostaje królem Pacanowa i mężem pięknej królewny. To niezwykle pomysłowy monodram powstały w oparciu o techniki teatru lalek. Skrzy się dowcipem i ciekawymi rozwiązaniami inscenizacyjnymi. Jest pochwałą przyjaźni i wytrwałego dążenia do celu. Znakomicie bawił widzów - nie tylko tych najmłodszych, choć adresowany jest do widowni dziecięcej. Spektakl został wyróżniony na III Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy, nagrodzony na X Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek, jest zapraszany na festiwale i przeglądy sztuki teatralnej dla dzieci, nie tylko w kraju, a teraz bawił wyszkowską widownię. Przyjęty został entuzjastycznie, bo emanuje pogodnym dowcipem i wzrusza ciepłym klimatem.
Teatr NEMNO powstał w 2014 roku. Tworzą go: aktor i reżyser Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła-Hryniewicka, która tworzy scenografię do spektakli. Teatr NEMNO to teatr niezależny, który prezentuje spektakle w całym kraju i zagranicą m.in. Ukraina, Turcja, Tunezja. W Rybienku Leśnym wystawił najnowszy spektakl pt. „Gburek”. Jest to opowieść o niegrzecznym chłopcu, który nie zna dobrych manier. Gdy jego zachowanie staje się już nie do zniesienia, mama postanawia wysłać go profesora Moraua - specjalisty od dżentelmenerii... Perypetie bohatera były z uwagą śledzone przez wyszkowską młodą widownię.
W przerwach między spektaklami dzieci miały okazję uczestniczyć w atrakcyjnych warsztatach, zajęciach, grach i zabawach. Doula Francesca zaprosiła na warsztaty olejkowe, podczas których dzieci mogły poznać uzdrawiającą moc (i smak) olejków eterycznych. Svitlana Stankevych poprowadziła warsztaty rzeźbienia w glinie "Glinianki-Lepianki". MADU Pracownia zabawy i rozwoju zaprosiła na twórcze warsztaty majsterkowania z drewnem w roli głównej. Harcerze Hufca ZHP Wyszków poprowadzili dla dzieci pląsy, zabawy, animacje i warsztaty paranaukowe.