REKLAMA

REKLAMA

"Biblioteka - miejsce na czasie". Zapraszamy na wyjątkowy Tydzień Bibliotek

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Poniedziałek, 29 kwi 2024 17:00

Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprasza w dniach 8 - 14 maja na XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie". Wydarzenie odbywa się w roku jubileuszu 75-lecia wyszkowskiej książnicy.

Kultura

REKLAMA

Program Tygodnia Bibliotek

8 maja

godz. 10.00 - "Bangsi. Miś do kochania" - spotkanie z Hubertem Klimko - Dobrzanieckim, autorek opowieści o małym niedżwiadku dla klas I - III

godz. 18.00 - "Fisharmonia. Snówpowiązałka" i inne literackie osiagnięcia Huberta Klimko - Dobrzanieckiego w jubileuszowej odsłonie z bogactwem humoru, dowcipów i anegdot. Po spotkaniu (około godz. 19.30) zapraszamy czytelników na tort urodzinowy.

Hubert Klimko - Dobrzaniecki to polski pisarz i poeta urodzony w 1967 roku w Bielawie na Dolnym Śląsku. Jego kariera literacka rozpoczęła się w 1999 roku od poetyckich publikacji w języku islandzkim oraz angielskim i nabrała rozmachu, gdy zadebiutował jako prozaik w 2003 roku wraz z premierą zbioru opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Od tej pory pisarz zdobył uznanie, otrzymując nominacje do nagród Nike, Cogito, Śląski Wawrzyn Literacki, a także Paszport „Polityki”. Hubert Klimko-Dobrzaniecki jest stałym felietonistą miesięcznika „Odra”. Poza pracą twórczą w dziedzinie literatury, angażuje się także w tworzenie scenariuszy oraz produkcję filmów krótkometrażowych. W 2024 roku obchodzi 25-lecie swojej działalności artystycznej.

Po ukończeniu liceum, Hubert Klimko-Dobrzaniecki spędził pewien czas w nowicjacie u palotynów, a następnie podjął studia teologiczne i filozoficzne w Polsce, a także filologię islandzką w Rejkiawiku. Okres dziesięcioletniego pobytu na Islandii zaowocował dwoma tomikami wierszy w języku islandzkim. Twórczość pisarza jest ściśle związana z licznymi podróżami, polskim regionalizmem oraz z Dolnym Śląskiem. Sam wnikliwie czerpie z własnych doświadczeń związanych z pracami, których się podejmował - od roli pielęgniarza w szpitalu psychiatrycznym, przez opiekę nad mieszkańcami domu starców, pracę jako barman, aż po pracę w roli robotnika. Tak liczne i różnorodne doświadczenia, towarzyszące im spotkania, relacje i przeżycia stanowią istotne źródło inspiracji dla jego twórczości.

Trzy lata po debiucie w 2003 roku, Hubert Klimko-Dobrzaniecki wydał dyptyk "Dom Róży. Krýsuvík", który został nominowany do Nagrody Nike. W ciągu kolejnych lat wciąż tworzył, a w 2007 roku wydał trzy książki: „Kołysanka dla wisielca", „Raz. Dwa. Trzy" i „Wariat". Za tę ostatnią otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2009 roku opublikował autobiografię "Rzeczy pierwsze". W 2013 roku został nagrodzony Złotą Sową Polonii za całokształt twórczości literackiej. W późniejszych latach ukazały się kolejne książki, takie jak Samotność" (2015), „Dżender domowy i inne historie” (2017), „Bornholm, Bornholm” (2018) czy „Złodzieje bzu” (2019). W ostatnich latach zachwycił czytelników książkami „Niech żyje śmierć!” (2021) oraz „Fisharmonia. Snówpowiązałka” (2023). W swojej ostatniej powieści zabiera czytelników w podróż, która rozpoczyna się na Dolnym Śląsku, a następnie przemierza Rumunię, sanatoria, szpitale, wojny, zsyłki, ucieczki, pogrzeby, zdrady, wesela, rozwody, aż po śluby, a to wszystko w tle dźwięków fisharmonijnej melodii.

9 maja

godz. 10.00 - 14.00 0 "Książkowy piknik" - czytanki na świeżym powietrzu dla grup przedszkolnych

godz. 18.00 - Czytamy sonety i fraszki Józefa Bułatowicza - spotkanie z twórczością poety.

"Józef Bułatowicz - wspomnienie" - wystawa w 5. rocznicę śmierci poety, fraszkopisarza, pedagoga, wyszkowianina, przyjaciela biblioteki.

13 maja

godz. 10.00 -14.00 - "Śladami Aslana" - zajęcia dla klas IV - VI szkół podstawowych na podstawie lektury "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" C.S.Lewisa

14 maja

godz. 12.00 - 19.00 - "Planszówkowy zawrót głowy" - dzień otwarty z grami planszowymi dla chętnych w każdym wieku.

godz. 16.00 - "Kolaże emocji" - zajęcia dla czytelników w wieku 12+ związane z odkrywaniem swoich mocnych stron, rozwijaniem twórczości i kreatywności.

"75 lat działalności Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Wyszkowie: wystawa plenerowa, rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu na Exlibris. Bookcrossing w Bibliotece, promujemy ideę krążącej książki. Weź książkę, przeczytaj i podaj dalej.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Handel
Bio Shop

ul. Chopina 9/5U 07-200 Wyszków

[email protected]

796 990 202

www.bioshop.com.pl

Dziecko
"MADU" Pracownia Zabawy i Rozwoju

ul. Geodetów 31 07-200 Wyszków

[email protected]

510-965-263

www.madu.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA