Wystąpienia recytatorów przyjęły formę dialogu między Cyprianem Norwidem - spóźnionym romantykiem, ale jednocześnie myślicielem znacznie wybiegającym poza ramy swej epoki, a Zbigniewem Herbertem, niepokornym twórcą XX wieku. Konkurs był również formą uhonorowania dwudziestej rocznicy śmierci twórcy „Pana Cogito”. Tematem przewodnim recytowanych utworów była „wolność” - odzyskana, zadana, ale też wolność poszukiwana przez współczesnego człowieka, w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych. Szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi reprezentowało siedmiu recytatorów: Jagna Andrusiuk z SP w Długosiodle wyrecytowała fragment utworu pt. "Fortepian Chopina", Wiktoria Bloch z SP w Długosiodle wyrecytowała fragment utworu pt. "Ciemność", Szymon Kaczmarczyk z ZSP w Rząśniku wyrecytował fragment utworu Herberta pt. "Do Krakowa", Jakub Kaniewski z SP w Długosiodle wyrecytował fragment utworu pt. "Prmethidion", Jakub Kucharczyk z ZSP w Rząśniku wyrecytował fragment utworu pt. "Nike, która się waha", Przemysław Pochmara z ZSP w Rząśniku wyrecytował fragment utworu pt. "Dwie krople", Aleksandra Żebrowska z SP w Długosiodle wyrecytowała fragment utworu pt. "Białe kwiaty"
W kategorii szkół średnich zaprezentowało się dwudziestu jeden uczestników: Julia Antoniak z I LO w Wyszkowie przedstawiła fragment utworu pt. „Królestwo”, Klaudia Bogdańska z II LO w Ostrołęce, wyrecytowała fragment utworu pt. „Autor nieznany”, Magdalena Branicka z ZS nr 1 w Wyszkowie przedstawiła utwór pt. „Do wroga”, Anna Chmielewska z ZS nr 3 w Wyszkowie przedstawiła fragment utworu pt. „Coś”, Alicja Cichocka z ZS w Łochowie wyrecytowała fragment utworu pt. „Do Nikodema Biernackiego”, Oliwia Dzbeńska z II LO w Ostrołęce przedstawiła fragment utworu pt. „Rzecz o wolności słowa”, Patrycja Gadomska z II LO w Ostrołęce wyrecytowała fragment utworu Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”, Aleksandra Gregorek z ZS nr 3 w Wyszkowie, przedstawiła fragment utworu pt.”Epos – nasza”, Hubert Gromek z ZS nr 3 w Wyszkowie wyrecytował fragment utworu pt. „Święty – pokój”, Maja Jechna z I LO w Wyszkowie wyrecytowała fragment utworu pt. „Nasz strach”, Weronika Karłowicz z I LO w Wyszkowie przedstawiła fragment utworu pt. „Pieśń do ziemi naszej”, Aleksandra Kondraciuk z ZS w Łochowie wyrecytowała fragment utworu pt. „Królestwo”, Faustyna Martyna z I LO w Wyszkowie przedstawiła fragment utworu pt. „Autor nieznany”, Patrycja Misterek z ZS w Łochowie wyrecytowała fragment utworu pt. „Święty – pokój”, Kacper Piątek z ZS nr 3 w Wyszkowie wyrecytował fragment utworu pt. „Wilki”, Laura Sapieżyńska z ZS w Łochowie przedstawiła fragment utworu pt. „Samotność”, Patryk Stankiewicz z I LO w Wyszkowie wyrecytował fragment utworu pt. „Spartakus”, Magdalena Stunżo z ZS nr 1 w Wyszkowie, przedstawiła fragment utworu pt. „17 IX”, Justyna Szymkiewicz z ZS w Łochowie przedstawiła kolaż tekstów Norwida o wolności osobistej, Oliwia Tomaszewska z I LO w Wyszkowie wyrecytowała fragment utworu pt. „Chwila myśli”, Jakub Zarzecki z ZS nr 1 w Wyszkowie wyrecytował fragment utworu pt. „Nike która się waha”.
Po długich i intensywnych naradach jury w składzie: Tomasz Korpysz - przewodniczący, Dorota Kosmala, Krzysztof Arbaszewski, Marek Napiórkowski i Piotr Adler uznało, że w kategorii szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi miejsce pierwsze zajmie Aleksandra Żebrowska z SP w Długosiodle, miejsce drugie - Jagna Andrusik z SP w Długosiodle, a wyróżnienie Jakub Kaniewski z SP w Długosiodle.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych miejsce pierwsze przyznano Klaudii Bogdańskiej z II LO w Ostrołęce i Kacprowi Piątkowi z ZS nr 3 w Wyszkowie, drugie miejsce ex aequo zajęli Oliwia Dzbeńska z II LO w Ostrołęce i Patrycja Gadomska z II LO w Ostrołęce, zaś miejsce trzecie ex aequo przyznano Justynie Szymkiewicz z ZS Łochów i Patrykowi Stankiewiczowi z I LO w Wyszkowie.
Laureatom wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie. Nagrodą specjalną przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentow Norwida w Wyszkowie w kategorii szkoły ponadgimnazjalne była "Statuetka Norwida", którą przyznano Kacprowi Piątkowi z ZS nr 3 w Wyszkowie.
Konkursowi towarzyszyły występy muzyczne uczniów I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie. Julia Dumała zagrała "Dla Elizy" Ludwika van Beethovena, Janusz Grodzki umilił czas grą na lutni, natomiast Kamil Hartman wykonał balladę na gitarze akustycznej. Wiązankę utworów zagranych z różnych epok zagraną na fortepianie zaprezentował Kamil Rosłoniec. Przygotowana została również projekcja filmu z XX plenerowej inscenizacji wiersza C.K. Norwida pt. „Bema pamięci żałobny – rapsod”. Bardzo interesującą prelekcję na temat zwalczania tremy i stresu podczas wystąpień publicznych wygłosił Piotr Adler – wyszkowski animator kultury. Zaprezentował triki, bardzo pomocne przy pozbyciu się stresu związanego z wystąpieniem na scenie. Z kolei dr hab. Tomasz Korpysz.przygotował wykład o twórczości Cypriana Kamila Norwida.
- Analiza spuścizny autora "Quidama" rzeczywiście dowodzi, że nie historia czy historiozofia i teologia, nie kultura czy sztuka, nie kwestie polityczne czy społeczne, lecz właśnie człowiek stoi „w centrum jego twórczości, jest niezmiennie głównym aktorem norwidowej dramy” - mówił. - Oczywiście, poetę zajmowały różnorodne zagadnienia m.in. historia Kościoła, historia sztuki, archeologia, językoznawstwo, inteligencja jako nowa klasa społeczna, rodzący się feminizm, ruch wydawniczy, prasa i dziennikarstwo czy nowe wynalazki techniczne i zainteresowaniu temu dawał wyraz zarówno w twórczości artystycznej, jak też w tekstach użytkowych czy korespondencji. Twórczość zarówno literacka, jak i nieliteracka oraz korespondencja Norwida są wyraźnie antropocentryczne, skupione na człowieku: jego naturze, pochodzeniu, dziejach, zadaniach, celach, zaletach, wadach, a myśl antropologiczna poety jest punktem wyjścia, a niekiedy i dojścia do refleksji innych, „stanowi istotny element jego myśli o Bogu i o szatanie, o prawdzie i fałszu, o wolności i niewoli, o pracy, cierpieniu i walce, o społeczeństwie, narodzie, historii i ojczyźnie”. Poetę nieustannie zajmuje problem człowieka i człowieczeństwa, a także różnego typu ludzkich zbiorowości rozpatrywany z rozmaitych perspektyw: teologicznych, historycznych i historiozoficznych, socjologicznych, a nawet ekonomicznych czy biologicznych. Wszystko, o czym pisze, odnosi on i rozpatruje w relacji do człowieka, a w całej twórczości stara się dotrzeć do pełnej prawdy o człowieku.
Prowadzącymi koncert byli uczniowie z klasy I a I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie - Sara Gerej i Maksymilian Ślubowsk, a inicjatorką konkursu była Marzena Deluga - polonistka z I LO w Wyszkowie.