199a3e66034883212d8e007286c042dc.gif
65b7de13b8351219ac97f566505728d3.jpg
Przerwany gazociąg na Sienkiewicza

Przerwany gazociąg na...

Dzisiaj podczas prac ziemnych na budowie obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa...
Rekolekcje charyzmatyczne w Zambrowie. Zapraszamy!

Rekolekcje charyzmatyczne w...

Trwają zapisy na trzydniowe rekolekcje charyzmatyczne z ojcami Antonello...
Malarstwo, które potrafi się podobać

Malarstwo, które potrafi...

Biblioteka Miejska w Wyszkowie 16 listopada gościła niezwykłego malarza -...
Osiedlowe porządki na stulecie

Osiedlowe porządki na stulecie

Uporządkowanie i oczyszczenie z graffiti zapowiada zarząd  Osiedla nr 7 na...
Targi budowlane już w marcu

Targi budowlane już w marcu

Na 18 marca gmina Wyszków zaplanowała targi budowlane i wyposażenia wnętrz -...
Flesz Tygodnia - wydanie 45/2017

Flesz Tygodnia - wydanie...

Przedstawimy nowe wydanie Flesza Tygodnia, czyli skrót najważniejszych...
Święto Niepodległości świętem SP nr 2

Święto Niepodległości...

Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, nosząca imię Władysława Broniewskiego,...
a72470b35ed742278e1f3249d0a5eb2d.jpg
17
Piątek
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Grzegorza, Salomei, Walerii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Gminne Obchody Dnia Strażaka w Brańszczyku

2017-05-18 12:18:00

Uroczystość gminnych obchodów dorocznego święta strażaka zapoczątkował przemarsz pocztów sztandarowych OSP w kolumnie za orkiestrą strażacką OSP Brańszczyk wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami.

Powitania druhów strażaków, władz samorządowych wójta dh. Mieczysława Pękula, zastępcę wójta dh. Andrzeja Łapińskiego, przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Gałązkę oraz przedstawicieli władz powiatowych wiceprezesa Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh. Adama Mroza i dowódcę Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie kpt. Rafała Balcera dokonał prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Jacek Zalewski, prosząc o odprawienie mszy św. w intencji druhów i ich rodzin.Koncelebrę sprawowali na czele z Proboszczem ks. kan. Pawłem Stacheckim, ks. kan. Zenon Mosakowski i ks. Tadeusz, który wygłosił kazanie. Zwracając się w szczególności do druhów strażaków powiedział, że przybyli dziś w niedzielę Dobrego Pasterza na liturgię mszy św. razem ze swoim patronem św. Florianem. Ucieszył się też na widok figury wykonanej w drewnie przez nieznanego artystę, który tak wyobrażał sobie św. Floriana. Świętego męczennika za wiarę, którego strażacy obrali sobie za patrona, żołnierza rzymskiego, który dał świadectwo w obronie prześladowanych chrześcijan. Po czym nawiązał do chorągwi trzymanej przez świętego jako tej symbolizującej zmartwychwstałego Jezusa oraz do pieśni z rytuału strażackiego. Cytując słowa hymnu Rycerzy Floriana: 

Gdy trzeba - czuwamy po nocach:
Czy łuna na niebie nie wschodzi.
W ulewach i rwących potokach -
Walczymy z żywiołem powodzi.
Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka

Gotowy potargać na strzępy los zły -
Śpieszymy z pomocą - bo nie ma co zwlekać -
Rycerze Floriana - to my!
Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć.
Opatrzność nam sprzyja, więc raźniej -
Nieść pomoc, na którą ktoś czeka.
Strażacy potrafią odważnie
Przygarnąć do serca człowieka.
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
ożywiać marzenia i spełniać swe sny
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie -
Rycerze Floriana - to my!
Strażacy - druhowie
I z miasta i wsi
Czuwają by człowiek
Bezpiecznie mógł żyć.


Jesteście rzeczywiście Rycerzami Floriana, kontynuował ksiądz, bo stajecie w obronie mienia, a wasza służba ochotnicza jest pełna oddania i poświęcenia. Pełnicie służbę ochotniczo, wchodząc w męską wspólnotę swojej miejscowości. Straż i remiza strażacka to jeszcze jedno z tych niewielu miejsc, gdzie przetrwał duch braterstwa, gdzie jest wspólnota, a nie konkurencja. Wyróżnia strażaków odpowiedzialność za życie zagrożone i działalność dla swoich miejscowości. Na zakończenie zachęcił do jeszcze większej pracy nad sobą, swoją postawą, nad relacją do najbliższych, nad swoją męską odpowiedzialnością. Wiara w opatrzność bożą zawsze była fundamentem jednostek straży ogniowej. A Rycerze Floriana właśnie opatrzności bożej zawierzają nie tylko siebie i rodziny, ale też swoją pracę. Po czym życzył, by nigdy nie zabrakło strażakom opieki patrona, Matki Najświętszej – według słów: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Słowa życzeń przekazał Wójt Gminy Mieczysław Pękul: „Czcigodni Księża, panie Starosto, Druhny i Druhowie strażacy, Szanowni zebrani na dzisiejszej mszy świętej. Dzisiaj obchodzimy w Gminie Brańszczyk Dzień Strażaka – strażackie święto to dobry czas na podziękowania i na słowa wielkiego szacunku do Was. Ochotnicza Straż Pożarna powstała w połowie XIX wieku. Nie było wtedy Polski. Z jednej strony formacja ta powstała, aby nieść pomoc ludziom, ale z drugiej strony pod szyldem tej formacji działali patrioci, którzy kierowali swą działalność na odzyskanie niepodległości. Tak było przez te wszystkie lata, kiedy Polska nie istniała na mapach świata. Również podczas II wojny światowej – najlepszy przykład Trzcianka – wielu strażaków prowadziło działalność konspiracyjną. Warto o nich pamiętać, gdyż ich zadaniem było nie tylko gaszenie pożarów, lecz również wiele zachowań skierowanych na rzeczy ważne dla naszej Polski. 

Ochotnicza Straż Pożarna, w obecnej rzeczywistości zadań ma coraz więcej. Bo każde zdarzenie chociażby na drodze, czy powódź wymaga pomocy strażaków. Straż Pożarna jest pierwszą formacją, która się znajduje w takim miejscu, gdzie dzieje się coś złego, gdzie trzeba walczyć o jak najmniejsze straty. I Straż Pożarna jest ostatnią formacją, która opuszcza to miejsce wykonując działania porządkowe. To wszystko jest przez społeczeństwo dostrzegane chociażby w ten sposób, że ostatnie badania GUS-u wskazują, iż Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem społecznym. Badania z 2015 roku pokazują, że to zaufanie sięgało 94 %. Pomimo, że tych zadań wam przybywa, to jednak świadczy to o tym, że dobrze wypełniacie swoją misję, tę swoją służbę skoro coraz więcej osób darzy Was zaufaniem. 


Za to wszystko chciałbym dziś Wam podziękować i przekazać tę ufność, że zawsze przybywacie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Jesteście zawsze gotowi nieść pomoc, często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Zostawiacie pracę, rodziny i jedziecie do zdarzenia, gdzie Wasza obecność jest niezbędna. Za to wszystko wam dzisiaj dziękuję i życzę bezpiecznej służby. Takiej służby, żeby z jednej strony pomoc była niesiona nieustannie, a z drugiej jak najmniej strat społecznych. Chciałbym podziękować również waszym rodzinom i życzyć bezpiecznej służby na następne lata”.


Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Jacek Zalewski również złożył życzenia, mówiąc:

Obchodzimy Dzień Strażaka, święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. Bo czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka niż dawanie siebie samego bliźnim? A właśnie takie idee przyświecają strażakom. Idee te czerpane są bezpośrednio od patrona strażaków św. Floriana. Ten, który poniósł męczeństwo, gdy śpieszył ze swym świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom, stał się opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, tj. strażaków, kominiarzy, garncarzy, piekarzy i hutników w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie na co dzień zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. 

Z tej okazji składam serdeczne podziękowania druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich bliskim w imieniu swoim, Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Brańszczyku, jak i całego społeczeństwa za działalność ratowniczą, bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, za wychowanie młodzieży w duchu pomocy drugiemu człowiekowi i służenia Ojczyźnie. Życzę satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia, szczęścia osobistego oraz pomyślności w pracy zawodowej. W imieniu strażaków z terenu Gminy Brańszczyk dziękuję za życzenia, a księżom na czele 
z ks. kanonikiem Pawłem Stacheckim za sprawowanie liturgii. 

Strażacy i władze samorządowe złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i św. Floriana, po czym przeszli na dalszą część uroczystości obchodów Dnia Strażaka w Gminie Brańszczyk na plac za Urzędem Gminy, którą poprowadził Instruktor GDK Marek Rozenek.

Ceremonii wręczenia medali za wyróżniającą działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej dokonali: dh Adam Mróz – Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie, dh Mieczysław Pękul – Wójt Gminy Brańszczyk, Kpt. Rafał Balcer – Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Wyszkowie oraz dh Jacek Zalewski – Prezes Oddziału Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brańszczyku. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego ZOSP RP nadało:

1. Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa druhom:

- Zdziarstek Bogdan - OSP Trzcianka

- Deptuła Sławomir - OSP Trzcianka

2. Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa druhom:

- Kuczyński Adam - OSP Nowe Budy

- Rowiński Rafał - OSP Trzcianka

- Leonik Krzysztof - OSP Białebłoto

3. Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa druhom:

- Klimut Robert - OSP Białebłoto

- Sitek Tomasz - OSP Białebłoto

-Wojciechowski Zbigniew - OSP Białebłoto

- Urbanik Tomasz - OSP Białebłoto

- Łapiński Paweł - OSP Brańszczyk

4. Odznakę „Strażak Wzorowy” druhom:

- Pakieła Damian  - OSP Trzcianka

-Jaskuła Łukasz - OSP Trzcianka

- Uchal Tomasz  - OSP Trzcianka

- Damian Jechna - OSP Trzcianka

- Konarzycki Jerzy - OSP Trzcianka

- Ponichtera Karol  - OSP Trzcianka

- Gałązka Tomasz  - OSP Białebłoto

- Głowacki Piotr - OSP Białebłoto

- Ponichtera Kamil - OSP Białebłoto

- Sowa Szymon - OSP Białebłoto

- Zyśk Marcin - OSP Białebłoto

W wystąpieniach okolicznościowych głos zabrali: dh Adam Mróz, kpt. Rafał Balcer oraz Przewodniczący Rady Gminy w Brańszczyku Sławomir Gałązka, którzy oprócz gratulacji składanych na ręce wyróżnionym strażakom dziękowali również za ciężką pracę i trud włożony podczas akcji ratowniczych. Pojawiły się także słowa uznania oraz życzenia „tylu powrotów, ile wyjazdów” z interwencji. Druh Jacek Zalewski kończąc uroczystość podziękował wszystkim pododdziałom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy za przybycie i udział z wyszczególnieniem strażaków bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie tych obchodów. Wszystkich strażaków i zaproszonych gości zaprosił na poczęstunek do stanicy Koła Łowieckiego „Dzik” w miejscowości Tuchlin. 

 

Opracowanie: Maryla Puścian
Fot. Weronika Puścian i Jacek SzymanikAleksandra Szulc
Kobieta potrącona przez samochód trafiła do szpitala. 

2017-11-04 05:00:00

Po raz drugi w ostatnim czasie wyszkowscy strażacy musieli wyciągać auto ze zbiornika wodnego. Tym razem renault wjechało do rowu wypełnionego wodą w Lucynowie Dużym. 

2017-09-22 01:19:00

Prawdopodobnie nadmierna prędkość, niedostosowanie jazdy do warunków na drodze były przyczyną kolizji, do której doszło w weekend w Lucynowie. 

2017-09-12 01:31:00

NAJNOWSZE OKAZJE

Wyjątkowe menu na weekend

Tydzień dobiega końca, a my jak co weekend szykujemy dla Was coś specjalnego   Do późnego niedzielnego wieczoru nasz Szef Kuchni poleca:  Zupa: Rybna  Danie główne: Stek z halibuta w sosie koperkowym oraz puree brokułowym i romanesco   Deser: Tarta cytrynowa...

czytaj dalej »

Sylwester w Centralnej

SYLWESTER 2017/2018   Drodzy Klienci, rozpoczynamy zapisy na tegoroczną imprezę sylwestrową w Restauracji Centralna   Oferujemy:  Zespół na żywo  0,7 l wódki na parę  Stół wiejski  5 dań głównych ciepłych, 6 przystawek zimnych, 3 sałatki...

czytaj dalej »

Firmowa Wigilia w Centralnej

  Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Zachęcamy do organizowania Wiligii firmowych dla pracowników w Restauracji Centralna  Przewidujemy niezwykły klimat oraz specjalnie przygotowane na tę okazję menu.  Koszt to jedyne 45 zł za osobę. Więcej informacji...

czytaj dalej »

Wybierz swoją promocję

  Od poniedziałku do piątku wybierz swoją promocję: - 1 l Pepsi GRATIS! - Pizza za 50% ceny - Rabat -20% dla firm

czytaj dalej »

Karaoke w Manhattanie

    Nie masz pomysłu jak spędzić piątkowy wieczór? Mamy dla Ciebie idealną propozycję!   Przyjdź do nas na KARAOKE

czytaj dalej »

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 03-11-2017

do 19-11-2017

oferta ważna

od 07-08-2017

do 31-12-2017

oferta ważna

od 06-06-2017

do 01-06-2020

oferta ważna

od 17-05-2017

do 31-12-2017

Dołącz do
swoich znajomych!