7 lat budowała ten domek!

7 lat budowała ten domek!

W holu Zespołu Szkół „Polonez” stanął domek dla lalek. Nie jest to jednak...
Quadem po pijanemu i na zakazie

Quadem po pijanemu i na...

W weekend policja udaremnia dalszą jazdę kierowcy quada, który kompletnie...
Jest konkurs dla przedszkoli

Jest konkurs dla przedszkoli

1,2 mln zł zamierza wydać gmina w przyszłym roku szkolnym na wykupienie...
Z gniazdem os nie do straży

Z gniazdem os nie do straży

Tylko w uzasadnionych przypadkach wyszkowscy strażacy będą wyjeżdżali do...
Po marihuanie do... handlarzy

Po marihuanie do... handlarzy

Nad ranem 26 maja policjanci zatrzymali na terenie Wyszkowa 17-latków z...
Dzień Konia

Dzień Konia

W Gulczewie już po raz dwunasty odbył się Dzień Konia, czyli święto...
Pamięć o samorządowcach nie zginęła

Pamięć o samorządowcach nie...

27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji...

Limity na alkohol

Czy jesteś za zwiększeniem limitu koncesji na alkohol wysokoprocentowy w gminie Wyszków?

Historia i wyniki »

Reklamy uliczne

Czy jesteś za ograniczeniem reklam na ulicach Wyszkowa?

Historia i wyniki »

 • 30
  Wtorek
  Maj 2017
  Loading...
  Poprzedni Maj Następny
  Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1234
  imieniny:
  Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
  Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

  W obronie Hanki Sawickiej

  2017-05-17 02:16:00

  O to, jak ma się nazywać po "dekomunizacji" obecna ulica Hanki Sawickiej, spierają się jej mieszkańcy. Propozycji jest kilka, a zdecydować mają radni. 

  Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną muszą się zmienić nazwy niektórych ulic. W Wyszkowie dotyczy to ul. I AWP, Hanki Sawickiej i Gwardii Ludowej. Rada Miejska ma rok na dokonanie zmiany. Burmistrz przeprowadził społeczne konsultacje i na podstawie ich wyników zaproponował zmianę nazwy ul. I AWP na Świętojańską, Gwardii Ludowej na Bolesława Prusa, zaś Hanki Sawickiej – na al. Marszałka J. Piłsudskiego, jako przedłużenie istniejącej już ulicy o tej nazwie. Sprawa podzieliła jednak mieszkańców. Wśród nich rozpatrywane były dwie propozycje: Dębowa, Piłsudskiego, Zgody, Forsycjowa - większość uzyskała nazwa Dębowa. Jednak ulica o takiej nazwie jest już w Wyszkowie i sąsiednim Rybienku Nowym, aldtego burmistrz zaproponował, aby pozostać przy al. Marszałka Piłsudskiego. Nagle pojawiła się jednak inna opcja. Grupa mieszkańców wyszła z inicjatywą, aby zachować istniejącą nazwę. Pomysłodawcy spotkali się z radnymi miejskimi, aby przedstawić swoje argumenty. W ich imieniu wystąpiła Teresa Szymańska. 

  – Nie mam preferencji partyjnych, nie dzielę ludzi ze względu na wiarę, majętność. Dzielę na mądrych i głupich, dobrych i złych. Już raz walczyliśmy o zachowanie nazwy Hanki Sawickiej i ówczesna rada gminy zdecydowała o jej utrzymaniu. To była Żydówka, bogata Żydówka, ukrywała się podczas wojny, nosiła jedzenie do getta. Stworzyła Związek Walki Młodych – to grupa przyjaciół, która walczyła z okupantem. Została postrzelona, zmarła na Pawiaku. Co ona komu jest winna to ja nie wiem? Nie wiem, czy by mnie było stać w tamtych czasach, żebym się zachowywała tak jak ona? - tłumaczyła radnym mieszkanka ul. Hanki Sawickiej.

  Powołując się na przykłady innych miast, mieszkańcy zaproponowali, aby znaleźć w historii lub współczesności inną niż ta wojenna Hanka Sawicka i to jej imieniem nazwać ulicę, czyli de facto pozostać przy obecnej nazwie. 

  - Czy tylko istnieje jedna Hanka Sawicka? Ta niedobra? Niektórzy do naszej pani doktor ginekolog mówili „Hanka”. Jest inna możliwość – zasłużona bibliotekarka z Warszawy też była Hanka Sawicka. Czy to nie może być patronka naszej ulicy ta Hanka Sawicka? Czy nie może być wspomniana pani doktor? To jest doktor zasłużony, dlaczego nie może być patronką naszej ulicy? I unikniemy wydatków na wymianę dokumentów, tabliczek, pieczątek… Czy to warto? - argumentowała Teresa Szymańska. 

  W imieniu grupy mieszkańców swojej ulicy złożyła pismo do Rady Miejskiej z prośbą, by wstrzymała się z dalszymi decyzjami.

  - Żebyśmy mieli czas udokumentować to, co ja mówię. Może zgłosi się wiele Hanek Sawickich, tych, które żyją i nie żyją. Nie róbcie nic przeciwko mieszkańcom ulicy Hanki Sawickiej - apelowała.

  Radny Wojciech Rojek odpowiadał:

  - Jeżeli dostarczycie zaświadczenie z IPN, że nazwa Hanki Sawickiej może zostać, to zostanie, jeśli nie…

  - Z całym szacunkiem, ale co ma IPN do naszej ginekolog Hanki Sawickiej?

  - Ona nie ma na imię Hanka… - prostowali urzędnicy, ale mieszkańcy swoje...

  - ...ale tak do niej mówią. Hanka Sawicka też nie była w rzeczywistości Hanką, tylko Krystyną Szapiro… - odpowiadała Teresa Szymańska.

  Poinformowała radnych, że wśród mieszkańców ulicy rozważane były także inne propozycje nazw: Zgody, Forsycjowa – ale poparły je tylko po dwie osoby.

  - Nazwa Dębowa zyskała większość. Ale nie Piłsudski, bo Piłsudski był osobą bardzo kontrowersyjną - mówiła Teresa Szymańska.

  - Jakie zarzuty ma Pani do Piłsudskiego? - pytał radny Krzysztof Sobieski.

  - To nie ja, to historycy… - usłyszał w odpowiedzi.

  Nieco zdezorietowani mnogością propozycji radni postanowili swoją decyzję  odłożyć w czasie. Nie dokonają zmiany nazwy ulicy na majowej, ale na którejś z późniejszych sesji.   Elwira Czechowska
  56b43aceab56cdfd6573f131cef71692.jpg
  Hanna Dziubiel była jedyną kandydatką, spełniła wszystkie wymogi i wygrała konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze konkurs w SP nr 4.

  2017-05-25 16:10:00

  Burmistrz Grzegorz Nowosielski podpisał dziś umowę z projektantem i jednocześnie wykonawcą ciągu pieszo-rowerowego, który do końca maja 2018 roku powstanie wzdłuż mostu drogowego w Wyszkowie.

  2017-05-26 15:23:00

  Animacje, dmuchańce, trampoliny, konkursy, pokazy artystyczne i wiele innych atrakcji towarzyszyło Profilaktycznemu Piknikowi z okazji Dnia Dziecka w Wyszkowie.  

  2017-05-30 01:53:00

  NAJNOWSZE OKAZJE

  Oferta na poniedziałek

  Bar Miś poleca na poniedziałek!   Zupa dnia: Ogórkowa Danie dnia: Kotlet schabowy z serem i pieczarkami, ziemniaki i surówka z białej kapusty Cena zestawu 12 zł        Bar znajduje się na ul. 1 Maja 16   Zapraszamy...

  czytaj dalej »

  PROMOCJA MOSKITIER-WYSZKÓW UL SIKORSKIEGO 30

  PROMOCJA NA MOSKITIERY OKIENNE I DRZWIOWE !!!! WYSZKÓW UL.SIKORSKIEGO 30 /OSIEDLE POLONEZ/ TEL.29/743 11 33 WWW.STOLCAT.COM.PL

  czytaj dalej »

  Letnie warsztaty

  Ruszyły zapisy na LETNIE WARSZTATY ASA Tomitofa!   Zapraszamy dzieci od 7 do 12 lat. Warsztaty odbędą się w ostatnim tygodniu czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00. W ramach warsztatów codziennie gwarantujemy zajęcia teatralne, taneczne, wokalne, zabawy na siłowni pod...

  czytaj dalej »

  Pakiety na Dzień Mamy

  Pakiety na Dzień Mamy dostępne do KOŃCA MAJA w Gabinecie Kosmetologii Estetycznej "Yasumi Epil"

  czytaj dalej »

  WIELKA WYPRZEDAŻ

  ZAPRASZAMY NA WIELKĄ PROMOCJĘ!!! Wszystkie lektury i pomoce naukowe z wydawnictwa GREG -15% :) Promocja trwa do wyczerpania zapasów:)

  czytaj dalej »

  NAJNOWSZE GAZETKI

  oferta ważna

  od 17-05-2017

  do 31-12-2017

  oferta ważna

  od 17-05-2017

  do 30-06-2017

  oferta ważna

  od 17-05-2017

  do 30-06-2017

  oferta ważna

  od 17-05-2017

  do 30-09-2017

  oferta ważna

  od 31-03-2017

  do 30-06-2017

  oferta ważna

  od 30-03-2017

  do 30-06-2017

  Dołącz do
  swoich znajomych!