Pierwszy etap realizowanego przez Nadbużańskie Forum Samorządowe projektu „Kampania na zdrowie” okazał się sukcesem. W ubiegłą niedzielę WOK „Hutnik” na kilka godzin zamienił się w przychodnię lekarską. W pomieszczeniach używanych na co dzień do prowadzenia zajęć muzycznych pojawili się lekarze i pielęgniarki. Powstał punkt zapisów i informacji, który był obsługiwany przez wolontariuszy – członków stowarzyszenia. Na zainteresowanych poradą i bezpłatnym badaniem czekali lekarze specjaliści w zakresie diagnostyki zaburzeń ostrości wzroku oraz diagnostyki schorzeń z dziedziny laryngologii. W ramach kampanii można było wykonać podstawowe badanie wzroku oraz słuchu. Koordynatorem kampanii była Agnieszka Grzyb oraz Aneta Korpikiewicz – skarbnik i sekretarz stowarzyszenia, bezpłatnych badań i konsultacji udzielali: lekarz med. Specjalista chorób oczu Barbara Stoszewska, lekarz med. Specjalista laryngolog i audiolog Grażyna Tarnawska oraz pielęgniarki Agnieszka Krawczyk oraz Krystyna Dobrzyńska.
W godzinach od 9.00 do 15.00 udzielono, głównie mieszkańcom Wyszkowa, 97 konsultacji medycznych: 52 porady okulistyczne, 45 porad laryngologicznych. „Organizacja bezpłatnych badań i konsultacji medycznych według przedstawicieli stowarzyszenia „Nadbużańskie Forum Samorządowe – „NFS” miała i ma na celu pobudzania świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony zdrowia oraz prewencji, która nie rzadko pozwala uniknąć cierpień związanych z chorobą przewlekłą, podejmowania szybszych i skuteczniejszych działań w celu zapobiegnięcia rozwoju choroby oraz uniknięcia wysokich kosztów leczenia i rehabilitacji”. Pomimo szybkiego tempa rozwoju w obszarze medycyny nadal powszechny dostęp do służby zdrowia jest mocno ograniczony. Długi czas oczekiwania na wizytę, odpłatne i kosztowne porady u specjalistów zniechęcają społeczeństwo do stosowania zachowań prozdrowotnych. „Po przez realizację projektu chcemy pokazać jak ważna i słuszna jest zasada „ Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Kolejna kampania bezpłatnych badań i konsultacji medycznych z udziałem lekarzy specjalistów odbędzie się 14 września 2014 r. w WOK „Hutnik”. Zapraszamy!
źródło: NFS