Do powyższego przedsięwzięcia przystąpiło 10 uczniów wyszkowskiego gimnazjum, a ich zadaniem jest przygotowanie prasowego artykułu dla ogólnopolskiego miesięcznika „Przyroda Polska”. Prace mają dotyczyć wybranego przez uczniów obszaru, miejsca cennego przyrodniczo. Najlepsze opracowania zostaną opublikowane we wspomnianym czasopiśmie.
Aby uczniowie mogli wykonać swoje zadanie projektowe jak najlepiej, będą brali udział w cyklu bezpłatnych warsztatów.
Do dziś uczniowie z Gimnazjum nr 2, wzięli udział w następujących warsztatach:
- dziennikarskich, prowadzonych przez dziennikarza TVN, Pawła Sierpińskiego (04.10.12.),
- przyrodniczych w Nadleśnictwie w Leszczydole Nowinach, prowadzonych przez leśników, Karolinę Wyszyńską i Grzegorza Jechna (20.10.12.),
- fotograficznych, prowadzonych przez Wojciecha Mędrzaka. Po warsztatach uczniowie udali się na plener fotograficzny, gdzie w parku miejskim, kierując się w stronę Kirkutu, wykonywali swoje pierwsze profesjonale zdjęcia. Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii (zdjęcia udostępnione przez Gimnazjum nr 2).
Organizatorzy projektu podarowali uczniom profesjonalny aparat fotograficzny, który posłuży młodzieży do wykonania zdjęć będących elementem ich projektów.