Wydawać by się mogło, że tak niedawno hucznie świętowaliśmy100-lecie wyszkowskiego "Norwida", a tu już kolejna dekada zapisała się na kartach historii szkoły. 2024 jest rokiem jubileuszu 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Kadra szkoły i niezawodni absolwenci nie mogli przejść obok tego faktu obojętnie. Kilka miesięcy temu zawiązali więc Komitet Obchodów 110-lecia, na czele którego stanęła absolwentka Ewa Trzcińska (Długołęcka), i przystąpili do planowania. O tym, co do tej pory udało się zrealizować, poinformowano podczas konferencji prasowej 8 stycznia w murach szkoły.
Przybyłych absolwentów, nauczycieli i przyjaciół I LO powitały dyrektor Dorota Piotrowicz i Ewa Trzcińska.
- W ostatnich dniach odbyło się spotkanie łączników klasowych. Mamy ponad 9 tysięcy absolwentów, którzy należą do kilku różnych pokoleń, często członków tych samych rodziny. To spotkanie pokazao, jak wiele mamy wspomnień, które warto pielęgnować. W świecie zanikania więzi społecznych trzeba pielęgnować przede wszystkim relacje ludzkie, a szkolne spotkanie po latach to świetna ku temu okazja, by na przyszłe lata znowu mieć co wspominać - mówiła przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
Stąd też hasło przewodnie jubileuszu, które brzmi: "Jedno miejsce - wiele wspomnień". Z kolei logo, którego autorem jest Rafał Bielski, nawiązuje do logo 100-lecia.
- Bo przecież na potrzeby obchodów 100-lecia zawiązał się Komitet, który po zakończeniu zjazdu przekształcił się w Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Noriwda i działa do dziś, wspierając szkołę. Jest także ponownie współorganizatorem jubileuszu i Zjazdu Absolwentów - podkreślała Ewa Trzcińska.
Zanim o tym, co zaplanowano na najbliższe miesiące, Piotr Płochocki opowiedział historię dotychczasowych czterech Zjazdów Absolwentów. A pierwszy z nich odbył się 63 lat temu! W 1994 roku na zjeździe zameldowało się już 947 absolwentów. W kolejnych latach ta liczba także oscylowała wokół tysiąca uczestników balu zjazdowego.
- W 2014 roku Zjazd Absolwentów był finałem obchodów, które trwały półtora roku. Odbyło się ponad 20 wydarzeń: ogniska, happeningi, festiwal harcerski, koncerty, wystawy, wernisaże, bieg, który zapoczątkował dzisiejszą Wyszkowską Dychę, ukazała się seria wydawnictw zjazdowych, a na balu absolwenci bawili się z Robertem Janowskim. Nasze ambicje wzrosły i nasz program będzie bogatszy niż tradycyjna forma - zapowiedział Piotr Płochocki.
- Nie tak bogaty jak 10 lat temu, bo to było ogromne wyzwanie, ale także postaramy się mu sprostać - dodała Ewa Trzcińska.
I tak 15 czerwca zaplanowano Dzień Sportowy, w ramach którego odbęedzie się cykl imprez sportowych (z pewnością wyścigi kajaków na Bugu, gra terenowa, turniej siatkówki z udziałem uczniów, absolwentów, mieszkańców Wyszkowa i okolic). 21 września - na tydzień przed zjazdem - zaplanowano koncert uczniów i absolwentów I LO. 27 września odbędzie się tradycyjne ognisko harcerskie. Natomiast impreza główna i V Zjazd Absolwentów odbędą się 28 września. Planowane są dwa jubileuszowe wydawnictwa: album "Absolwenci" ze zdjęciami klasowymi maturzystów z okresu całej historii I LO oraz publikacja pt. „A po lekcjach”, czyli zbiór wspomnień związanych z aktywnościami pozalekcyjnymi uczniów i nauczycieli "Norwida". Ukaże się cykl materiałów wspomnieniowych, m.in. wywiady z nauczycielami emerytami. Będą organizowane konkursy, wydarzenia plenerowe, happeningi m.in. 11 Norwidów na 11 dekad istnienia LO.
Nie tylko komitet, ale także szkoła zaplanowała cykl wydarzeń związanych z jubileuszem.
- Będą to wydarzenia szkolne angażujące uczniów i kadrę pedagogiczną, ale także mieszkańców miasta. Większość z nas, nauczycieli, jest absolwentami tej szkoły, dlatego zależy nam na włączeniu uczniów w działania związane z jubileuszem - podkreślała Patrycja Ogrodzińska.
W planach jest zatem III Konkurs Matematyczno-Informatyczny im. Jerzego Różyckiego, najwybitniejszego absolwenta wyszkowskiego Liceum. Przy okazji Dnia Dziecka odbędzie się wieloprzedmiotowy konkurs wiedzy „Z Norwidem w tle” (trochę na wesoło), w którym Norwid będzie bohaterem zadań z matematyki czy fizyki i chemii. Zaplanowano konkurs na collage ze zdjęć i wspomnień dla uczniów, absolwentów, nauczycieli I LO zakończony wystawą prac podczas Zjazdu. Odbędzie się także „Dzień w stylu epoki” - happening dla uczniów, absolwentów, mieszkańców (23 maja w 141. rocznicę śmierci Norwida). Wyzwaniem dla uczniów, nauczycieli i absolwentów ma być konkurs na skomponowanie hymnu szkoły. Ciekawym akcentem będzie zakopanie kapsuły czasu w parku I LO (we wrześniu przed samym zjazdem), w której znajdą się przedmioty, filmy, zdjęcia związane ze szkołą.
Dotychczas uruchomiona została strona internetowa Zjazdu: 110lat.1lowyszkow.pl To poprzez tę stronę prowadzone będą zapisy na V Zjazd Absolwentów. tam również dostępne są kontakty do łączników poszczególnych roczników. Zapisy na zjazd ruszą 15 stycznia. Działa także funpage na Facebooku i Instagramie: @absolwenci_przyjaciele_Norwida.
- Gdybyśmy chcieli to porównać do budowy domu, to dotychczasowy etap nazwałabym etapem projektowania i zalewania fundamentów. Z zewnątrz tego nie widać, ale stanowi on bardzo ważny etap wpływający na jakość całego projektu - podsumowała Ewa Trzcińska. - Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom za poświęcony czas, serce, które wkładacie, bo przed nami etap budowy i wykończenia, równie ważny. Dziękuję za otwartość, gotowość do współpracy Starostwu Powiatowemu, gminie Wyszków, naszym patronom medialnym Tubie Wyszkowa i Nowemu Wyszkowiakowi, naszemu sponsorowi strategicznemu - Polskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wyszkowie. Mamy kolejne deklaracje wsparcia i zachęcamy lokalne firmy do wspierania nas jako sponsorzy. Zapraszam do dołączenia do nas - im bliżej zjazdu, tym będzie potrzeba więcej rąk do pracy. Zapraszam do roli łączników w rocznikach, w których nam ich brakuje - mówiła.
- Ta mnogość działań budzi szacunek i podziw. Cieszymy się, że kontynuujecie tradycje. Te działania mają potem wydźwięk i niektóre wpisują się w kalendarz wydarzeń w następnych latach. Powiat Wyszkowski będzie miał swój udział w jubileuszu w wymiarze inwestycyjnym: w szkole będzie budowana winda. Rozpoczęliśmy też fazę projektową ogrodzenia, o które od wielu lat szkoła zabiega. Ale we wrześniu mamy też kolejną rocznicę urodzin Cypriana Norwida i warto współpracować z Muzeum Norwida - powiedział wicestarosta Leszek Marszał.
Komitet Organizacyjny tworzą:
Przewodnicząca: Ewa Trzcińska, dyrektor Dorota Piotrowicz
Dzień zjazdowy: Adam Lamparski, Arkadiusz Brejnak, Karol Garlacz, Marek Napiórkowski, Wojciech Chaciński
Dzień sportowy: Małgorzata Wyszyńska-Kwiatkowska, Małgorzata Wyszyńska, Magdalena Nizińska
Koncert: Michał Walicki, Michał Kosmala, Piotr Lewandowski, Adam Szczerba i Roman Grus
Ognisko: Ewelina Salwin, Katarzyna Szostek-Malinowska
Koordynatorzy łączników: Sylwia Kostrubiec, Małgorzata Poleska, Małgorzata Lamparska, Elżbieta Borzymek
Promocja i PR: Amelia Depta, Alicja Staszkiewicz
Publikacje: Piotr Płochocki, Elżbieta Borzymek, Elżbieta Szczuka, Teresa Przygoda
Strona internetowa (projekt) Jacek Walczak, (wdrożenie) Grzegorz Falba
Patronat medialny: Tuba Wyszkowa i Nowy Wyszkowiak